1905.az պորտալը համացանցային պաշար է՝ հայերի Ադրբեջան գալու, ադրբեջանցիների հանդեպ նրանց իրագործած ցեղասպանության, տեղահանումների, Ադրբեջանի հանդեպ Հայաստանի ագրեսիայի մասին: Պորտալում ներկայացվում են թեմային համապատասխան գրքեր, հոդվածներ, հարցազրույցներ, վկաների ցուցմունքները, լուսանկարներ և այլ նյութեր: Տասերկու լեզուներով   (ադրբեջաներեն, ագլերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն, իսպաներեն, ռուսերեն, չիներեն, գերմաներեն, թուրքերեն, պարսկերեն, վրացերեն և հայերեն) գործունեություն  ցույց տվող պաշարը մշտապես զարգանում է, նյութերը մշակվում են, նոր հոդվածներ ու տեղեկատվություններ են ավելացվում:
Ադրբեջանական Քաղաքացիական Հասարակության Զարգացմանն Աջակցության Ասոցիացիայի նախագիծը  հանդիսացող 1905.az պորտալը ստեղծվել է 2014 թվականի մարտի 28-ին:
28 մայիսի 2014 թ. ստեղծված 1905.az պորտալը Ադրբեջանում Քաղաքացիական Հասարակության Զարգացմանն Օգնության Հիմնադարամի՝ ադրբեջանցիների հանդեպ հայերի սկսած ցեղասպանության քաղաքականության 110-ամյակի հետ կապված նախագծի բաղկացուցիչ մասն է:
Tərcümə-labaratoriyası
Պորտալի թարգմանության հարցերը իրականացվում է՝ Հեյդար Ալիևի Ժառանգության Ուսումնասիրման Կենտրոնի (www.aliyevheritage.org) Թարգմանության Լաբորատորիայի կողմից:
Նախագծի ղեկավար.
Էլխան Սուլեյմանով
Ադրբեջանում Քաղաքացիական Հասարակության Զարգացմանն Օգնության Հիմնադարամի նախագահ, Շեմախիից ժողովրդական պատգամավոր

1905.az web portal is an internet resource about arrival of Armenians to Azerbaijan, genocides perpetrated by them against Azerbaijanis, deportations, and aggression of Armenia against Azerbaijan. Books, articles, interviews, speech of eye-witnesses, photos and other materials related to the topic are presented in the portal. The resource in 12 languages (Azerbaijani, English, French, Arabic, Spanish, Russian, Chinese, German, Turkish, Persian, Georgian and Armenian) improves constantly: materials are prepared, new articles and information is added.
1905.az web portal,  which was established on March 28, 2014, is a part of the project initiated by the  Association for Civil Society Development in Azerbaijan  related to the 110th anniversary of the genocide perpetrated by Armenians against Azerbaijanis.
Tərcümə-labaratoriyası
Translation works of the web portal are carried out by the Translation Lab affiliated with the Heydar Aliyev Heritage Research Center (www.aliyevheritage.org).