ზარენ კარკადიანი „1820 წლამდე სომხეთის ტერიტორიის 2300 დასახლებულ პუნქტში 2.000 – ზე მეტი აზერბაიჯანელი ცხოვრობდა„
31.03.2022
ახლანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები აზერბაიჯანელების დეპარტაციის თარიღი 1820-1988 წლებს მოიცავს .
deportasiya1
აზერბაიჯანის ახლანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მდებარე ისტორიული მიწებიდან იძულებით აყრამ არა მხოლოდ აზერბაიჯანში არამედ თვით სომხეთში და სხვა ქვეყნებში გამოცემულ წიგნებშიც ჰპოვა თავისი ასახვა .
სომეხი ავტორი ზარენ კარკადიანი თავის „საბჭოთა სომხეთის მოსახლეობა 1831–1931–იან წლებში„ სახელწოდების წიგნში წერს :„ 1820 წლამდე დღევანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მდებარე 2300 დასახლებულ პუნქტიდან 2.000 დასახლებულ პუნქტში აზერბაიჯანელები ცხოვრობდნენ.„ .ამრიგად, 1828 წელს ირანსა და რუსეთს შორის დადებულ გულისტანის ხელშეკრულების შემდეგ ,რომელიც აზერბაიჯანის დანაწევრებით დასრულდა , დღევანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები აზერბაიჯანელები დროგამოშვებით დეპარტაციას განიცდიდნენ. 1986 წელს ერევანში გამოცემულ „სომხეთსა და მიმდებარე რაიონების ტოპონიმთა ლექსიკონი „ წერია „ დღევანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მცხოვრებთა 70 პროცენტი 1820–1830 წლებში თურქეთიდან და ირანიდან ჩამოსული მუჰაჯირები არიან„
ან და 1911 წელს პეტერბურგში გამოცემულ ი. შავროვის „ამიერკავკასიაში რუსული საქმის საფრთხე„ სახელწოდების წიგნში ვკითხულობთ: „ 1928–1930 –იან წლებში ამიერკავკასიაში ირანიდან 40 000 , თურქეთიდან კი 84 600 სომეხი იქნა გადმოსახლებული და ჩასახლებულნი იქნენ ირავანის გუბერნიის საუკეთესო მიწებზე ,სადაც სომეხი ეროვნების ხალხი უმცირესობას შეადგენდნენ .„ ამავე დროს აშშ–ს პროფესორი ჯასტინ მაკარტი თავის „იყო თუ არა გენოციდი?„ სახელწოდების წიგნში წერს: „1820–1830 –იან წლებში რუსეთის ტერიტორიაზე 600 ათასი სომეხი იქნა გადასახლებული, ორმა მილიონმა მუსლიმანმა კი აღნიშნული ტერიტორიები დატოვა.„
XX საუკუნეში სომხეთის ტერიტორიიდან აზერბაიჯანელების მასობრივი დეპარტაციის ოპერაცია– 1905,1918 ,1920,1948–1956,1987–1988 წლების სახელწოდებით – ოთხ ეტაპად იყოფა. როგორც სტატისტიკურ და საარქივო დოკუმენტებით მტკიცდება , ამ ოპერაციის შედეგად ახლანდელი სომხეთის ტერიტორიაზე მცხოვრები ერთი მილიონ ხუთასი ათასზე მეტი აზერბაიჯანელი აყრილი და განდევნილი იქნა თავისი ისტორიული მიწებიდან. სომხეთის საბჭოთა რესპუბლიკის დამყარების შემდეგ აზერბაიჯანელებით დასახლებული 940 საცხოვრებელ პუნქტიდან 698 –ის სახელი ,სომხეთის უმაღლესი საბჭოს ბრძანებით გადარქმეულ იქნა და სომხური სახელწოდებით შეიცვალა, მაგრამ სომხები ამითაც არ დაკმაყოფილებულან,სახელების შეცვლის ოპერაცია აზერბაიჯანელების ამ რესპუბლიკიდან სრული დეპარტაციის შემდეგაც გაგრძელდა. სომხეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა ლევონ ტერ პეტროსიანმა 1991 წლის 9 აპრილის ბრძანებულებით უკანასკნელ 91 აზერბაიჯანული დასახელების საცხოვრებელ პუნქტს სახელი შეუცვალა და სომხური სახელები დაარქვა.
თაფთიგ ფარჰადოღლი
http://www.amerikaninsesi.org
1. 1903 წელი – საეკლესიო მიწების 2. 1988 წელს დღევანდელი სომხეთის რესპუბლიკიდან 49928 ოჯახი (250000 აზერბაიჯანელი) თავიაანთი მშობლიური კერებიდან იძულებით აყრილი და განდევნილი იქნა 3. ლუიჩ ვილერი:  ირავანის აზერბაიჯანული მოსახლეობა სომხებზე მდიდარნი იყვნენ 4. ანდრონიკის მიერ მოყვანილმა სომხებმა ირავანსა და დარალაიაზის რეგიონებიდან განდევნილი  მუსლიმანები ჩაანაცვლეს.

…История депортации азербайджанцев, проживающих на территории современной Армении, охватывает период с 1820 по 1988 г.г.
Изгнание азербайджанцев с их исконных земель на территории нынешней Армении нашло свое отражение в опубликованных книгах не только в Азербайджане, но также и в Армении и других странах.
Армянский автор Зарен Каркадьян в книге «Население советской Армении в 1831-1931 годы» писал, что «до 1820-го года на территории современной Армении из 2300 населенных пунктов азербайджанцы проживали в 2000». Таким образом, начиная с 1828 года, после подписания между Россией и Ираном Гюлистанского договора, разделивший азербайджанские земли, азербайджанцы, проживающие на территории современной Армении, периодически подвергались массовым депортациям.
В изданной в Ереване в 1986г. книге «Словарь топонимов Армении и прилегающих к нему районов» написано, что «70% проживающих на территории Армении прибыли туда в 1828-1830 годах из Турции и Ирана».
Или же в книге Е.Шаврова «Новая угроза русскому делу в Закавказье», опубликованной в 1911-ом году в Санкт-Петербурге читаем: «с 1828 по 1830 г.г. мы переселили в Закавказье 40 000 персидских, и 84 600 турецких армян и водворили их на благодатные земли… Иреванской губернии». Также американский профессор Джастин Маккарти в своей книге «А был ли геноцид?» отмечает, что «в 1820-1920-годы 600 тысяч армян было переселено на территории России, а более 2 миллионов мусульман покинули эти территории».
В ХХ веке происходила массовая депортация азербайджанцев из Армении за 4 периода -1905, 1918-1920, 1948-1956, 1987-1988 г.г. Согласно статистическим и архивным документам, в результате этих действий свыше одного миллиона пятисот азербайджанцев, проживающих на территории современной Армении, были изгнаны со своих исторических земель. После создания Советской Армянской Республики по решению Верховного Совета Армении названия из 940 населенных пунктов, где проживали азербайджанцы, 698 были переименованы на армянские. И этого было недостаточно для армян. Изменение названий продолжалось и после полной депортации азербайджанцев с территории этой республики. По указу бывшего президента Армении Левона Тер-Петросяна от 9 апреля 1991-го года название последних 91 азербайджанских населенных пунктов было заменено армянскими топонимами.