Hazırda Ermənistan Respublikası adlanan Qərbi Azərbaycan ərazisindəki azərbaycanlı kəndlərinin və rayonlarının adlarının dəyişdirilib erməni adları ilə əvəz olunması (231 kənd və rayon) və azərbaycanlı əhaliyə qarşı göstərilən digər demoqrafik təzyiqlər Ermənistan SSR yaradılan zamandan (1920-30-cu illər) başlayaraq 1988-ci ildə son kulminasiya həddinə çatdı.
1988-ci ildə Qərbi Azərbaycandan (indiki Ermənistan Respublikası) təkcə azərbaycanlılar yaşayan 172 kənddən, 89 qarışıq kənd və 6 şəhər tipli yaşayış məntəqəsindən 49928 ailə (250000 nəfər azərbaycanlı) öz doğma yurdlarından zorla qovuldular. Bu zaman 226 nəfər soydaşımız ermənilər tərəfindən öldürülmüşdür (güllələnmiş, qəsdən avtomobil qəzasına salınmış, dağ yollarında donmuş və s.), 400 nəfərdən çox adam bədən xəsarəti almışdır. Bir çox azərbaycanlıların evləri, əmlakı yandırılmışdır.
Qaçqınlıq dövrü 1988-ci ilin noyabr-dekabr aylarına təsadüf etdiyindən soydaşlarımızın kolxozda olan illik əmlak haqqı ermənilərə qalmış, bir çoxları dövlət bankların da olan əmanətlərini götürə bilməmiş, məcburiyyət qarşısında qalaraq, öz geniş bağ-bağçalarını və xüsusi evlərini Azərbaycanda dövlət binasında yaşayan ermənilərin 2-3 otaqlı mənzilləri ilə dəyişməli olmuşlar.
Bu zaman Ermənistandan gəlmiş qaçqınların əmlakı, mal-qarası, bağ-bağçasının dəyəri cəmiyyətdə toplanmış sənədlər əsasında təxmini hesablanaraq müəyyən olunmuşdur ki, qaçqın əhaliyə dəyən maddi ziyan 2.5 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Kolxozlarda azərbaycanlılara məxsus olan 43.789 baş iribuynuzlu, 454660 baş xırdabuynuzlu malqara, çoxsaylı ev quşları və donuzlar, an ailələri, 170 mədəniyyət evi, 274 məktəb binası, 119 kitabxana, uşaq bağçaları, həkim məntəqələri, məscid binaları, 1381 yardımçı təsərrüfat tikintiləri, 2169 avtomaşın, 1976 traktor, 3132 kənd təsərrüfatı texnikası, minlərlə hektar üzüm və meyvə bağları ermənilərə qalmışdır. Bunların hamısının dəyəri təxmini hesablamalara uyğun olaraq 17,5 milyard ABŞ dolları təşkil edir.
Beləliklə, qaçqınlara dəyən ümumi maddi ziyan 20 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Soydaşlarımıza dəyən mənəvi ziyanın qədəri isə ölçüyə gəlməzdir. Yuxarıda qeyd olunanlar haqqında SSRİ Prokurorluğundan, Ermənistan SSR prokurorluğundan və Ermənistan SSR-in rayon prokurorluqlarından, o zamankı rayon icraiyyə komitələrindən və digər səlahiyyətli dövlət qurumları tərəfindən təsdiq edilmiş möhürlü-imzalı sənədlər Azərbaycan Qaçqınlar Cəmiyyətində saxlanılır.
Bu gün Ermənistandan qaçqın düşən əhalidən su, hava, iqlim şəraitinin dəyişməsi nəticəsində ölənlərin sayı yüzlərlədir.

In 1988 some 49928 families (250000 Azerbaijanis) forcibly deported from their homeland in present-day Republic of Armenia
14.07.2014
The replacement of Azerbaijani toponymes by Armenian one (in 213 villages and districts) and other kinds of pressures against the Azerbaijanis in Western Azerbaijan, the area of now days Republic of Armenia, being implemented to change demografic structure since the establishment of the Armenian SSR (in 1920-30) reached its apogee in 1988.
In the year of 1988 some 49928 families (250000 Azerbaijanis) were forced to flee their places of origin in 172 Azerbaijani inhabited villages, 89 villages with mixed ethnic population and 6 cities. During the deportation 226 Azerbaijanis got killed by Armenians (shot to death, fell victim to the deliberatly caused car accidents, frozen to death in mountains) more than 400 got pshisically injured. Their houses and properties got burned as well.
The period of deportation in 1988 coincided with the months of October and November. So the annual salary of Azerbaijanis in collective-farms remained for Armenians. Many could not even pull out their savings from the state banks and were forced to exchange their large houses and orchards with the Armenian apartments (2-3 rooms) in Azerbaijan.
According to the collected documents, the financial damage inflicted to internally displaced people has been calculated up to 2.5 billion USD, including different properties and cattle.
The cattle in collective-farms belonging to Azerbaijanis-43,789 cattle, 454660 shorthorned cattle, many types of poultry, pigs, bee families, 170 centres of culture, 274 school buildings, 119 libraries, kindergartens, medical facilities, mosques, 1381 farmbuildings, 2169 automobiles, 1976 tractors, 3132 agricultural techniques, thousand hectars of grape gardens and orchards remained in Armenia. The total amount according to calculations is 17.5 billion USD.
So, the total material damage inflicted to internally displaced people constitutes 20 billion USD. The moral damage to Azerbaijanis is out of the measure. The above named facts are based on the documents bearing actual signatures and stamps of the Prosecutor’s Office of the USSR,  Prosecutor’s Office of the Armenian SSR, prosecutor’s offices of the various districts in the Armenian SSR and other state agencies. These documents are available at the Refugee Society of Azerbaijan.
So far hundreds of internally displaced people from Armenia have died of abrupt changes in climate, water and weather condition.
From the book “Lies and truths” written by Yusif Qaziyev
1. Council of Ministers of the USSR Decree № 4083 2. The establishment of “Armenian province” and initial deportation of Azerbaijanis 3. On the opinion of Azeri population of Armenia in connection with the forthcoming resettlement to the Azerbaijan SSR. 4. Deportation of Azerbaijanis from Armenia of 1948-1953 5. From the history of Azerbaijanis’ deportation from Armenia SSR (1947-1953 years) 6. Over 90,000 foreign Armenians replaced deported Azerbaijanis