Məlum olduğu kimi, Ukraynada baş verən hadisələrlə bağlı ABŞ, Avropa İttifaqı və Avropa Şurası tərəfindən Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq edildi. Hətta AŞPA 10 aprel 2014-cü ildə qəbul etdiyi 1990 (2014) saylı Qətnamə ilə Rusiya nümayəndə heyətinin səsvermə hüquqlarını dayandırdı və onu rəhbər orqanlardan çıxardı. Əlbəttə, uzun illərdir Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan Ermənistan dövlətinə qarşı analoji sanksiyaların tətbiq edilməməsi, işğala məruz qalmış tərəf olan Azərbaycana münasibətdə Ukrayna səviyyəsində dəstəyin göstərilməməsi bizi ciddi düşündürürdü. Ukrayna hadisələri ilə bağlı Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi bizim haqlı tələblərlə çıxış etməyimizə münbit şərait yaratdı.
Odur ki, AŞPA-da mənim müəllifliyimlə Azərbaycan ərazilərini silahlı işğal altında saxladığına görə Ermənistana qarşı eyni sanksiyalar tətbiq edilməsinə dair qətnamə layihəsi irəli sürüldü. Qətnamə layihəsində deyilir ki, “AŞPA-da eyni standarta hörmət edərək, Assambleyanı Azərbaycan ərazilərinin qeyri-qanuni işğalına son qoyulana qədər Ermənistan nümayəndə heyətinə məhz Ukraynadakı kimi eyni sanksiyaları – AŞPA-da onların səsvermə hüquqlarının dayandırılmasını və rəhbər orqanlardan çıxarılmalarını tətbiq etməyə çağırırıq”.
Qeyd etməliyəm ki, qətnamə layihəsi imzalanan zaman Ermənistan nümayəndə heyətinə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi məsələsində bəzi AŞPA üzvləri Ukraynaya verdikləri dəstək səviyyəsində Azərbaycana dəstək vermir və müxtəlif bəhanələrlə imza etməkdən boyun qaçırırdılar. Buna baxmayaraq, Ermənistan nümayəndə heyətinə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinə dair qətnamə layihəsi 14 dövləti təmsil edən 58 AŞPA üzvü tərəfindən imzalandı. Onu da qeyd etməliyəm ki, Avropanın müxtəlif dövlətlərini təmsil edən 58 deputatın qətnamə layihəsini imzalaması AŞPA-da obyektivliyi ilə seçilən kifayət qədər üzvlərin olmasını bir daha təsdiq etmiş oldu. Yeri gəlmişkən, qətnamə layihəsini imzalamaqla haqqın, ədalətin səsinə səs verən bütün həmkarlarıma minnətdarlığımı bildirirəm.
Nəhayət, bu qətnamə layihəsi Prosedur Qaydalarına əsasən gündəliyə daxil edilməsi üçün sessiyadan 14 gün əvvəl AŞPA-nın katibliyinə göndərildi, daha sonra isə Sədarət Komitəsində və Büroda müzakirə edilmək üçün gündəliyə daxil edildivə Avropa Şurasının saytında yerləşdirildi. Bu sənəd 22 il ərzində ilk dəfə olaraq beynəlxalq bir təşkilatda – AŞPA səviyyəsində Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxladığına görə Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsini tələb edən ilk qətnamə layihəsidir.
Prosedur Qaydalarına əsasən qətnamə layihəsi sessiyadan əvvəl 22 iyunda Sədarət Komitəsinin və 23 iyunda isə Büronun iclasında müzakirəyə çıxarılmalıdır. Burada əsasən iki gözlənti ola bilər. Birinci və normal gözlənti ondan ibarətdir ki, qətnamə layihəsi Sədarət Komitəsinin rəyindən sonra Büro iclasında müzakirə edilir və məlumat üçün və ya məruzəçi təyin edilməsi üçün Siyasi Komitəyə və ya Monitorinq Komitəsinə göndərilir. Əlbəttə ki, qətnamə layihəsinin komitəyə məlumat üçün göndərilməsi Azərbaycana qarşı ayrıseçkiliyin növbəti bariz nümunəsi ola bilər. İkinci gözlənti isə ondan ibarətdir ki, AŞPA prezidenti məsələyə veto qoya bilər və bununla da Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi istiqamətində prosesləri dayandırmış olar.
Qətnamə layihəsini imzalayan deputatların sayının çox olması AŞPA prezidenti xanım Ann Brossorun veto hüququndan istifadə etmə imkanlarını faktiki olaraq məhdudlaşdırsa da, bu ehtimal qalır və bunu istisna etmək olmaz. Ümidvar olmaq istərdim ki, o, öz statusuna hörmət edəcək və ayrıseçkilik etməyəcəkdir.
Tamamilə doğru olaraq soruşa bilərsiniz: Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinin qarşısını almaq üçün AŞPA prezidenti veto hüququndan istifadə edəcəyi halda nə etməli?
Biz uzun illərdir Avropa Şurasında və digər beynəlxalq təşkilatlarda işğalçı Ermənistanla işğala məruz qalan Azərbaycan arasında heç bir fərqin qoyulmamasının şahidi olmuşuq. Biz daim beynəlxalq təşkilatlarda Ermənistanın işğalı ilə bağlı məsələ qaldırdıqda müxtəlif bəhanələrlə ölkəmizə qarşı davamlı, qəsdən və qərəzlitəzyiqlərlə, Azərbaycana beynəlxalq aləmdə neqativ imic formalaşdırmaq cəhdləri ilə üzləşmişik. Bu təzyiqlərin əsas məqsədi bir tərəfdən Ermənistana qəyyumluq etmək və onun toxunulmazlığını təmin etməkdən, digər tərəfdən isə Azərbaycanın və ölkə ictimaiyyətinin başını ikinci dərəcəli məsələlərlə məşğul etmək, ölkənin 20% ərazisinin Ermənistan tərəfindən açıq-aydın işğal altında saxlanılması faktının yekun və qəti fakt kimi qəbul edilməsinənail olmaqdan ibarətdir.
Hesab edirəm ki, Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsini tələb edən qətnamə layihəsi AŞPA rəhbərliyini tarixi seçim qarşısında qoyacaq. Belə ki, Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi ilə bağlı AŞPA rəhbərliyinin qərarı obyektiv olacağı halda, bu qərar qurumun ayrıseçkiliyə və ikili standartlara son qoymaq istiqamətində addımlarının nümayişi olacaq. Əksinə, Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinin qarşısının alınması bir daha AŞPA-da bəyan edilmiş demokratiya, hüququn aliliyi, dövlətlərin bərabər hüquqluluğu və digər prinsiplərə hörmətsizliyin və qurumun korporativ maraqlara xidmət etməsinin nümayişi olacaq. Belə olduqda, bu qurum özünü beynəlxalq aləmdə ifşa edəcəkdir. Belə olan halda isə, mən şəxsən vətəndaş mövqeyimi ortaya qoyaraq ölkəmizin belə bir qurumda qalmasının faydasız olduğunu görürəm.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, AVCİYA-nın layihəsindən qidalanan Sərsəng harayı nəhayət AŞPA-da məruzəçi təyinatı ilə davam edir. Məruzəçinin təyin edilməsində əsas məqsəd Sərsəng su anbarının işğal altında olması səbəbindən ətraf rayonlara vurduğu zərərin, onun törədə biləcəyi humanitar faciənin və böhranın nəticələrinin qiymətləndirilməsi üzrə hesabatın hazırlanmasından ibarətdir. Xüsusilə vurğulamaq istərdim ki, Sərsəng su anbarı ilə bağlı məruzəçinin hazırlayacağı hesabat işğal altında qalmış strateji obyektlərlə bağlı ilk beynəlxalq sənəd olacaq.
Eyni zamanda, AVCİYA ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi soyqırım cinayətlərinin 110 illiyini əks etdirən həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində genişmiqyaslı layihə həyata keçirir. Layihə çərçivəsində 1905.az saytı 12 dildə fəaliyyət göstərir, müxtəlif dillərdə kitabların nəşr edilməsi, beynəlxalq konfransların keçirilməsi, dünya mətbuatında məqalələrin yerləşdirilməsi planlaşdırılır və bu istiqamətdə artıq bir sıra işlər görülmüşdür. Bütün bunlar ermənilərin dünya ictimaiyyətinə yanlış informasiya çatdırma siyasətinə zərbədir.

Elkhan Suleymanov: The motion for resolution demanding the application of sanctions against Armenia willplace PACE before a historical choice
18.06.2014
council of europe
As you know, USA, European Union, and Council of Europe applied sanctions against Russia following the developments in Ukraine. Even the Resolution 1990 (2014) adopted by PACE on April 10, 2014 suspended voting rights of Russian delegation and excluded it from its leading bodies.Undoubtedly, we seriously thought over the failure to apply similar sanctions against Armenia, which keeps Azerbaijani territories under occupation, for long and to show the support as in Ukraine’s case. The application of sanctions against Russia regardingthe developments in Ukraineencouraged us to raise our just demands.
Thus, a motion for resolution under my authorship was tabled in PACE on the application of similar sanctions against Armenia due to the fact that it keeps Azerbaijani territories under armed occupation. The motion reads: “Because of respect for one single standard in PACE, we call on the Assembly to adopt exactly similar sanctions against Armenian delegation in PACE, suspending voting rights and excluding it from leading bodies, until the end of illegal occupation of Azerbaijani territories.”
It should be noted that some PACE members didn’t show the same support to Azerbaijan in the application of sanctions against Armenia as it was the case for Ukraine and avoided to sign the document for different excuses during the signing of the motion. Nevertheless, the motion was signed by 58 PACE members from 14 states. It should be noted that the signature of 58 PACE members representing different European countriesconfirmed once more the fact that there are enough objective members in PACE. By the way,I am grateful to all my colleagues, who supported justice by signing the motion for resolution.
Finally, this motion for resolution was sent to PACE Secretariat for inclusion in the agenda 14 days prior to the session, then was included in the agenda for discussion in the Presidential Committee and Bureau and placed in the website of the Council of Europe.This document is the first motion for resolution demanding the application of sanctions against Armenia for its occupation of Azerbaijani territories, tabled in an international organization, i.e. within PACE for 22 years.
According to the Rules of Procedure, the motion for resolution will be discussed in the Presidential Committee on June 22 and in the Bureau on June 23.There may be two developments. Firstdevelopment, the motion is discussed in the Bureau after opinion by the Presidential Committee and referred to Political Affairs Committee or Monitoring Committee for information or appointing a rapporteur.Undoubtedly, referring of the motion to the Committee for information would be a further obvious example of discrimination against Azerbaijan.Second possibility, PACE President may vetothe issue, thus any possible discussion and report on the application of sanctions against Armenia will be prohibited.
Althoughthe great number of MPs signing the motion for resolutionis morally restricting PACE President Ms. Anne Brasseur’srightto veto, there is still probability and it can’t be excluded. Hopefully, she will respect her status and won’t discriminate.
You can rightly ask: what to do if PACE President uses her right to veto in order to prevent sanctions against Armenia?
We have witnessed that Council of Europe and other international organizationsdo not distinguish between the occupier Armenia and Azerbaijan, subject to occupation for many years. We always faced efforts to form negative image of Azerbaijan on the international levelthroughconstant, deliberate and biased pressures against our country for different pretexts every time when we raised a question on Armenian occupation within international organizations. On the one hand, these pressures aimed at guardingArmenia and ensuring its immunity and on the other hand,atengaging Azerbaijan and the world community with secondary issues and achieving thatthe obvious occupation of 20% of Azerbaijani territories by Armenia will be perceived as final and consolidated.
I believe that the motion for resolution demandingthe application of sanctions against Armenia will place PACE before a historical choice. Thus, if the decision of PACE leadership on applying sanctions against Armenia is objective, this decision will demonstratethe steps of the organizationtowards putting an end to discrimination and double standards. On the contrary, the prevention of sanctions against Armenia will indicatedisrespect to democracy, rule of law, equality of rights of countries and other principles stated in PACE,and that the organization serves corporative interests. In such a case, this organization will unmask itself on the international level. Subsequently, as a citizen, I consider the membership of our country in such an organization useless.
Finally, I would like to note that a voice of Sarsang benefiting from the ACSDA project at last continues with the appointment of a rapporteur in PACE.
The main purpose of this appointment is to develop a report on the evaluation of damage to surrounding regions, its possible humanitarian tragedy and crisis due to the occupation of Sarsang water reservoir. It should be emphasized that the report to be developed on Sarsang water reservoir will be considered the first international document regarding the strategic buildingsbeing under occupation.
At the same time, ACSDA is implementing a large-scale project towards informing the world community about the realities reflecting the 110thanniversary of genocide crimes committed by Armenians against Azerbaijanis.The website www.1905.azfunctions in 12 languages within the project. It is planned to publish books in different languages, hold international conferences, and place articles on the world media, and some steps have already been taken in this direction. All these measures are considered as a striketo Armenians’ policy of disinformation of the world community.
ElkhanSuleymanov
Member of Azerbaijani Delegation to PACE
1. ANAMA: 228 more mines, 630 UXOs neutralized over past week 2. Defense Ministry: 7 servicemen of the Azerbaijan Army were martyred during the battles 3. Azerbaijan’s Defense Ministry releases information about new provocations of Armenian armed forces 4. National Geographic shared Instagram post on destruction committed by Armenians in Azerbaijan’s Aghdam city 5. About the foreign support factor in Armenia’s occupation policy against Azerbaijan 6. 28 years pass since occupation of Malibeyli and Gushchular villages of Shusha