AŞPA-nın Baş Katibi cənab Voytsex Savitskiyə,
Ermənistanın silahlı təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf 7 rayon daxil olmaqla 20% ərazisi işğal edilmiş, bu ərazilərdə Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı məcburi köçkünə çevrilmişdir.
Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən silahlı işğalının qeyri-qanuni xarakteri BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının, Avropa Parlamenti, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatların qətnamə vəsənədlərində təsdiq edilmiş, dərhal qeyd-şərtsiz işğala son qoyulması tələb edilmişdir.
AŞPA 1416 (2005) qətnaməsində “üzv dövlət tərəfindən xarici ərazinin işğalının həmin dövlətin Avropa Şurasının üzvü kimi öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərin ciddi şəkildə pozulması demək olduğunu” xatırlatmış və işğal edilmiş ərazilərin qeyd-şərtsiz azad edilməsini tələb etmişdir.
Lakin Ermənistan beynəlxalq təşkilatların qətnamə və sənədlərində, o cümlədən AŞPA qətnaməsində Azərbaycan ərazilərinin qeyd-şərtsiz olaraq işğaldan azad edilməsi tələblərinə məhəl qoymamış və qonşu dövlət olan Azərbaycanın ərazilərini işğal altında saxlamaqda israrlı olduğunu sübuta yetirmişdir.
Odur ki, mən Azərbaycan ərazilərini silahlıişğal altında saxladığına görə Ermənistannümayəndə heyətinə qarşı AŞPA-da sanksiyaların tətbiq edilməsini tələb edən qətnamə layihəsi hazırladım. Qətnamə layihəsində Ukraynada baş verən hadisələrlə bağlı AŞPA-nın 10 aprel 2014-cü ildə qəbul etdiyi 1990 (2014) saylı Qətnaməsi ilə Rusiya nümayəndə heyətinə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi sitat gətirilmiş, AŞPA-da eyni standarta hörmət edərək Azərbaycan ərazilərinin silahlı işğalına son qoyulana qədər Ermənistan nümayəndə heyətinə eyni sanksiyaları tətbiq etməyə çağırış edilmişdir.
Qətnamə layihəsi AŞPA-nın 14 üzv dövlətini təmsil edən 58 deputat tərəfindən imzalanmış və 7 iyun tarixində elektron formada AŞPA Katibliyinə göndərilmişdir. İyun ayının 10-da Katiblik həmin imzaların elektron versiyalarını aldığını təsdiq etmişdir. Prosedur Qaydalarına əsasən 17 iyun tarixində qətnamə layihəsi 58 deputatın orijinal imzası ilə Katibliyə təqdim ediləcək.
Qeyd edilənlərlə yanaşıəminəm ki, AŞPA-nın baş katibi cənab Savitski qurum çərçivəsində Azərbaycan torpaqlarının işğalı ilə bağlı müzakirəyə çıxarılan bu məsələdə ayrıseçkiliyə yol verməyəcəkdir. Ümid edirəm ki, AŞPA rəhbərliyiAzərbaycan torpaqlarının 22 il ərzində işğal altında olduğunu, bununla əlaqədar beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qətnamələri, eləcə də Krımın işğal olunması səbəbindən AŞPA-da Rusiya nümayəndə heyətinə sanksiya tətbiq edilməsi faktını nəzərə alaraq 14 ölkəni təmsil edən 58 AŞPA üzvünün imzası ilə təqdim olunmuş Qətnamə layihəsi ilə bağlı obyektivlik nümayiş etdirəcəkdir.
Prosedur Qaydalarına əsasən təqdim olunmuş qətnamə layihəsi Sədarət Komitəsi və Büro iclaslarında müzakirə olunduqdan sonra məruzəçi təyin olunması üçün Siyasi Komitəyə və ya Monitorinq Komitəsinə göndərilir. Hesab edirəm ki, AŞPA rəhbərliyi və baş katib cənab Savitski 58 deputatın imzaladığı bu sənədin Sədarət Komitəsi və Büro iclaslarına çıxarılmasının vacibliyini dərk edərək mövcud prosedurların əməl olunmasına AŞPA rəhbərliyinin diqqətini artıracaqdır.
Fürsətdən istifadə edərək mənim müəllifliyimlə təqdim edilmiş qətnamə layihəsini imzalamış AŞPA üzvlərinə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Bununla bərabər hamınızı Azərbaycan ərazilərini silahlı işğal altında saxladığına görə Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsini tələb edən qətnamə layihəsinin ümumiyyətlə müzakirələrdən kənarlaşdırılması istiqamətində ədalətsizliyin və ayrı-ayrı qüvvələrin korporativ maraqlarının Avropa Şurasının prinsiplərindən üstün tutulmasının qarşısını almağa çağırıram.

Генеральному секретарю Совета Европы господину Торбьерну Ягланду,
В результате военной агрессии Армении оккупировано 20% азербайджанских территорий, в том числе Нагорный Карабах и 7 окрестных районов, а из-за политики этнической чистки, проводимой Арменией на этих территориях, свыше 1 миллиона азербайджанцев превратились в беженцев и вынужденных переселенцев.
Противозаконный характер вооруженной оккупации Арменией азербайджанских территорий нашел отражение в резолюциях и документах Генеральной Ассамблеи и Совета Безопасности ООН, Европейского Парламента и других влиятельных международных организаций, требующих немедленного и безоговорочного прекращения оккупации.
ПА СЕ в Резолюции 1416 (2005) напомнила о том, что “оккупация иностранной территории государством, являющимся членом Совета Европы является серьезным нарушением взятых им обязательств перед Советом Европы” и потребовала безоговорочного освобождения оккупированных территорий.
Тем не менее, Армения проигнорировала требования резолюций и документов международных организаций, в том числе и ПА СЕ о безоговорочном освобождении азербайджанских территорий, и доказала, что намерена продолжать оккупацию азербайджанских земель.
Исходя из того, что Армения продолжает удерживать азербайджанские территории под оккупацией, я подготовил проект резолюции с требованием применить санкции против делегации Армении в ПА СЕ. В проекте Резолюции отмечено, что ПА СЕ в связи с событиями в Украине приняла решение по Резолюции 1990 (2014) от 10 апреля 2014 года о применении санкций против делегации России. Проект Резолюции призывает, уважая стандарты применить в ПАСЕ подобные санкции и против делегации Армении, пока не будет положен конец оккупации азербайджанских территорий.
Проект Резолюции был подписан 58 депутатами из 14 стран-членов ПА СЕ и 7 июня в электронной форме направлен в Секретариат ПА СЕ. 10 июня Секретариат подтвердил получение электронной версии этих подписей. Согласно процедурным правилам, 17 июня проект Резолюции вместе с оригинальными подписями 58 депутатов будет представлен в Секретариат.
В связи с вышесказанным я уверен, что генеральный секретарь ПАСЕ господин Савицкий не станет проявлять пристрастие при вынесении на обсуждение в рамках организации вопроса связанного с оккупацией азербайджанских территорий. Вместе с тем, я надеюсь, что руководство ПА СЕпримeт во внимание факт оккупации азербайджанских территорий на протяжении 22 лет, резолюции международных организаций, а также применение санкций против делегации России по причине аннексии Крыма и продемонстрирует объективность по проекту Резолюции, представленной под подписями 58 членов ПА СЕ из 14 стран.
Согласно процедурным правилам, проект Резолюции после обсуждения в Исполнительном Комитете и на заседаниях Бюро, направляется для назначения докладчика в Политический или Мониторинговый Комитет. Считаю, что осознав важность вынесения документа с подписями 58 депутатов на заседания Исполнительного Комитета и Бюро,руководство ПА СЕи господин Савицкий повысит внимание руководства ПА СЕ к исполнению существующих процедур.
Пользуясь случаем, хотел бы выразить глубокую признательность всем членам ПА СЕ, подписавшим проект Резолюцию, автором которого я являюсь.
В то же время я призываю к предотвращению всяких попыток по устранению вынесения на обсуждение проекта Резолюции, требующей применения санкций против Армении, оккупировавшей азербайджанские территории и к соблюдению фундаментальных принципов Совета Европы во избежание несправедливости и корпоративных интересов отдельных сил.
С уважением,
Член делегации Азербайджана в ПА СЕ
В Зангиланском районе сдана в эксплуатацию гидроэлектростанция «Сарыгышлаг» Состоялась церемония инаугурации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева
Состоялась церемония инаугурации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Ильхам Алиев набрал 92,05 процента голосов избирателей ВИДЕО
Ильхам Алиев набрал 92,05 процента голосов избирателей ВИДЕО Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи проголосовали в Ханкенди ВИДЕО
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи проголосовали в Ханкенди ВИДЕО Заявление делегации Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы