İyun ayında erməni silahlı bölmələri atəşkəs rejimini 3883 dəfə pozub.
APA-nın Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin təsdiq etdiyi məlumatlar əsasında apardığı monitorinqin nəticələrinə görə, erməni silahlı bölmələri cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində iriçaplı pulemyotlardan, 60, 82 və 120 millimetrlik minaatanlardan, qumbaraatanlardan Azərbaycan Ordusunun mövqelərini atəşə tutub.
Silahlı Qüvvələrimizin Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Tərtər, Xocavənd, Goranboy, Qazax, Gədəbəy, Tovuz, Göygöl və Ağstafa rayonlarında yerləşən mövqeləri erməni silahlı bölmələrinin atəşinə məruz qalıb.
Ötən ay Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisindəki qoşunların qarşıdurma xəttində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri davamlı surətdə təxribatlar törədib, Silahlı Qüvvələrimizin mövqelərini və cəbhəboyu yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlardan və artilleriya qurğularından atəşə tutub.
Erməni silahlı bölmələrinin növbəti təxribatının qarşısını almaq üçün görülən cavab tədbirləri nəticəsində işğalçı qüvvələrin 6 hərbi qulluqçusu məhv edilib. Düşmən tərəfin xeyli sayda hərbçisi yaralanıb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat-təxribat qrupunun bir üzvü – 16 noyabr 1974-cü ildə Noyemberyan rayonunun Dovex kəndində anadan olmuş Zaver Hovanis Karapetyan ələ keçirilib.
Düşmən təxribatının qarşısı alınarkən Silahlı Qüvvələrimizin hərbi qulluqçusu əsgər Şahvələdov Sultan Niyaz oğlu şəhid olub.
Eyni zamanda, Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının qarşıdurma xəttində, düşmənə məxsus bölmənin mühafizə olunan komanda müşahidə məntəqəsi və müşahidə qülləsinin optik qurğusu Azərbaycan Ordusu tərəfindən atəşlə dağıdılıb.
Bundan başqa, ötən ay Silahlı Qüvvələrimizin mövqeləri üzərində kəşfiyyat uçuşları həyata keçirməyə cəhd göstərən Ermənistan silahlı qüvvələrinə məxsus pilotsuz uçuş aparatları (PUA) da məhv edilib.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin müasir mərhələsi 1988-ci ildə Ermənistan SSR-in Azərbaycan SSR-ə qarşı ərazi iddiaları əsasında başlayıb.
1991-1994-cü illərdə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisi uğrunda Ermənistanla Azərbaycan arasında şiddətli müharibə baş verib. Nəticədə Azərbaycan ərazilərinin 20 faizi – Dağlıq Qarabağ və ətraf 7 inzibati rayon (Laçın, Kəlbəcər, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan) Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal olunub, 1 milyondan artıq insan qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Hərbi əməliyyatlar 1994-cü ilin may ayında Bişkekdə Azərbaycan və Ermənistan arasında imzalanmış atəşkəs sazişi ilə başa çatıb.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə ATƏT-in Minsk qrupu məşğul olur. Qrup ATƏM (1994-cü ilin dekabrında keçirilmiş Budapeşt sammitindən sonra ATƏT) Nazirlər Şurasının 1992-ci ilin 24 martında Helsinkidə keçirilmiş görüşündə yaradılıb. Qrupun üzvləri Azərbaycan, Ermənistan, Rusiya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Fransa, İtaliya, Almaniya, Türkiyə, Belarus, Finlandiya və İsveçdir.
1996-cı ilin dekabrından onun Rusiya, ABŞ və Fransadan ibarət həmsədrlik institutu fəaliyyət göstərir.
Ermənistan qoşunlarının Dağlıq Qarabağdan qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qısa fasilələrlə qəbul edilmiş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri, o cümlədən BMT Baş Assambleyası, AŞPA, ATƏT, İƏT və digər təşkilat və qurumların qətnamələri mövcuddur.

In June 2017, Armenia’s armed forces 3,883 times violated the ceasefire in various directions along the line of contact between Armenian and Azerbaijani troops, according to the results of the APA’s calculations based on the reports confirmed by the Azerbaijani Defense Ministry.
Armenians were using large-caliber machine guns, 60-, 82- and 120-mm mortars and grenade launchers while shelling the Azerbaijani army positions.
In June, the Azerbaijani army positions in the districts of Aghdam“>Aghdam, Fuzuli“>Fuzuli, Jabrayil“>Jabrayil, Tartar, Khojavand“>Khojavand, Goranboy, Gazakh, Gadabay, Tovuz, Goygol and Agstafa were shelled from the Armenian army positions.
Last month, Armenian Armed Forces continuously commit provocations on the confrontation line of Armenian and Azerbaijani troops in Nagorno Karabakh. The enemy shelled the Azerbaijani army positions and settlements along the frontline from large-caliber weapons and artillery.
Due to the resolute retaliatory measures, 6 Armenian servicemen were eliminated and some others were wounded on June 15 and 16.
A reconnaissance and sabotage group of the Armenian Armed Forces attempted to cross the line of defense of the Azerbaijani Armed Forces on the contact line between the two countries’ troops on June 20 evening.
As a result of the timely measures taken by the Azerbaijani army, the Armenian reconnaissance and sabotage group suffered losses and had to retreat. One member of the Armenian reconnaissance and sabotage group Zaver Hovanis Karapetyan, born in 1974, was captured by the Azerbaijani armed forces.
On June 15, Azerbaijani Armed Forces soldier Sultan Shahvaladov was killed fighting to repel an Armenian provocation.
Azerbaijani armed forces destroyed a protected command-and-observation post, as well as optical devices on an observation tower of the Armenian army on the contact line.
The Azerbaijani Armed Forces destroyed an unmanned aerial vehicle (UAV) belonging to Armenia’s Armed Forces on June 21 evening, while attempting to carry out reconnaissance flights over the Azerbaijani army positions.
The Nagorno-Karabakh conflict entered its modern phase when the Armenian SRR made territorial claims against the Azerbaijani SSR in 1988.
A fierce war broke out between Azerbaijan and Armenia over the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. As a result of the war, Armenian armed forces occupied some 20 percent of Azerbaijani territory which includes Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts (Lachin, Kalbajar, Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Gubadli and Zangilan), and over a million Azerbaijanis became refugees and internally displaced people.
The military operations finally came to an end when Azerbaijan and Armenia signed a ceasefire agreement in Bishkek in 1994.
Dealing with the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is the OSCEMinsk Group, which was created after the meeting of the CSCE (OSCE after the Budapest summit held in Dec.1994) Ministerial Council in Helsinki on 24 March 1992. The Group’s members include Azerbaijan, Armenia, Russia, the United States, France, Italy, Germany, Turkey, Belarus, Finland and Sweden.
Besides, the OSCE Minsk Group has a co-chairmanship institution, comprised of Russian, the US and French co-chairs, which began operating in 1996.
Resolutions 822, 853, 874 and 884 of the UN Security Council, which were passed in short intervals in 1993, and other resolutions adopted by the UN General Assembly, PACE, OSCE, OIC, and other organizations require Armenia to unconditionally withdraw its troops from Nagorno-Karabakh.