…İndiki Ermənistan ərazisində yaşamış azərbaycanlıların deportasiya tarixi 1820-1988-ci illik bir dövrü əhatə edir.Azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindəki tarixi torpaqlarından qaçqınlıq məhrumiyyətləri nəinki Azərbaycanda, eləcə də Ermənistan özündə və başqa ölkələrdə çap olunmuş kitablarda da kifayət qədər öz əksini tapıb.
Erməni müəllifi Zaren Karkadyanın “Sovet Ermənistanının əhalisi 1831-1931-ci illərdə” kitabında yazır: “1820-ci ilədək indiki Ermənistan ərazisində olan 2300 yaşayış məntəqəsindən 2.000-də azərbaycanlılar yaşayıb. “Belə ki, Azərbaycanın parçalanması ilə nəticələnən 1828-ci il İran və Rusiya arasında bağlanmış Türkmənçay müqaviləsindən sonra indiki Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlılar vaxtaşırı kütləvi deportasiyalara məruz qalıb. 1986-cı ildə Yerevanda dərc olunmuş “Ermənistan və ətraf rayonların toponimləri lüğəti” adlı kitabda yazıldığı kimi “indiki Ermənistan ərazisində yaşayanların 70 faizi 1828-1830-cu illərdə Türkiyə və İrandan gəlmiş mühacirlərdir.”
Və ya 1911-ci ildə Peterburqda nəşr olunmuş Y.Şavrovun “Zaqafqaziyada rus işinə təhlükə” kitabından oxuyuruq: “1828-1930-cu illərdə Zaqafqaziyaya İrandan 40 000, Türkiyədən isə 84.600 erməni köçürülərək erməni millətinin cüzi olduğu İrəvan quberniyasının ən yaxşı torpaqlarında yerləşdirilib.” Həmçinin ABŞ professoru Castin Makkarti “Genosid olmuşdurmu?” kitabında qeyd edir: “1820-1830-ci illərdə 600 min erməni Rusiya ərazisinə köçürülmüş, iki milyon müsəlman isə bu ərazini tərk edib.”
XX əsrdə Ermənistan ərazisindən azərbaycanlıların kütləvi deportasiya əməliyyatı – 1905, 1918-1920, 1948-1956, 1987-1988-ci illər adlı – dörd mərhələyə bölünür. Statistik və arxiv sənədlərində təsdiq olunduğuna görə, bu əməliyyatlar nəticəsində indiki Ermənistan ərazisində yaşayan bir milyon beş yüz mindən çox azərbaycanlı tarixi torpaqlarından qovulub. Ermənistan Sovet Respublikası qurulduqdan sonra burada azərbaycanlılar yaşayan 940 yaşayış məntəqəsindən 698-nin adı Ermənistan Ali Sovetinin qərarı ilə dəyişdirilərək erməni adları ilə əvəz olunub. Ancaq ermənilər bununla da kifayətlənməyib. Ad dəyişmə əməliyyatı azərbaycanlılar bu respublikanın ərazisindən tam deportasiya edildikdən sonra da davam etdirilib. Ermənistanın keçmiş prezidenti Levon Ter-Petrosyanın 1991-ci il 9 aprel tarixli fərmanı ilə son 91 azərbaycanlı yaşayış məntəqəsinin adı dəyişdirilərək erməni adları ilə əvəz edilib.

Quoting Zaren Karkadyan: “Until 1820 Azerbaijanis lived in 2000 of 2300 settlements on the area of now days Armenia”.
31.03.2022
deportasiya1
The deportation period of Azerbaijanis, living on the area of now days Armenia includes the years 1820-1988.
There is enough information in books published in Azerbaijan but also published in Armenia and surrounding countries about Azerbaijani refugee deprivations from their homeland which nowadays is counted as Armenian territory.
In the book “Population of USSR Republic of Armenia during the period 1831-1931” written by an Armenian author Zaren  Karkadyan,  he says “Until 1820 Azerbaijanis lived in 2000 of 2300 settlements  on the area of now days Armenia”.  Since Turkmenchai contract (1828) Azerbaijan’s territory has been divided between Russia and Iran which in its turn has resulted in massive deportations of Azerbaijanis.
A book titled “Vocabulary of toponyms in Armenia and surrounding areas” which has been published in Yerevan, reads “70 percent of the modern population living on the area of Armenia are the refugees coming from Turkey and Iran during 1828-1830”.
In the book of Y.Shavrovov published in St.Petersburg “Danger against the Russian mission in Caucasus” it is worth to note “from 1828 to 1830 there have been 40.000 people moved from Iran and 84.600 from Turkey to Caucasus rather said to Yerevan where the Armenians belonged to minority”.
Professor Castin Makkarti from the USA declares in his book called “has there ever been genocide?” –“During 1820-1920 600 thousand Armenians have been moved to the area of Russia, at the same time 2 million Muslims have had to leave the place”
in 20th century the operations of massive deportation of Azerbaijanis from the area of Armenia includes 4 periods – 1905, 1918-1920, 1948-1956, 1987-1988. As it is approved in many historical and archive sources more than 1, 5 million Azerbaijanis have been deported from their historical place. After the establishment of USSR Republic of Armenia the names of 698 among 940 Azerbaijani settlements have been replaced by Armenian. The whole process has been in action even after the deportation of Azerbaijanis. The former president of Armenia Levon Ter-Petrosyan signed a degree (9 April, 1991) to change those last 91 names of Azerbaijani settlements into Armenian.
Tapdiq Farhadoglu
http://www.amerikaninsesi.org
1. Council of Ministers of the USSR Decree № 4083 2. The establishment of “Armenian province” and initial deportation of Azerbaijanis 3. On the opinion of Azeri population of Armenia in connection with the forthcoming resettlement to the Azerbaijan SSR. 4. Deportation of Azerbaijanis from Armenia of 1948-1953 5. From the history of Azerbaijanis’ deportation from Armenia SSR (1947-1953 years) 6. Over 90,000 foreign Armenians replaced deported Azerbaijanis