1956-cı ildə Neftçala rayonunda anadan olub. 1971-1975-ci illərdə Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq məktəbinin Rəngkarlıq fakultəsində, 1978-1983-cü illərdə İncəsənət İnsitutunun Dekorativ tətbiqi sənət fakültəsində təhsil alıb. 1996-cı ildən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Rəngkarlıq şöbəsinin üzvüdür. Ümumittifaq və respublika sərgilərində iştirak edib.
Nadir Bayrışov – Qaçqınlar
Nadir Bayrışov “Qaçqınlar” əsəri üzərində 10 il (1988-1998) işləyib. Əsərdə Ermənistan SSR-dən qovulan insanlar, viran qalmış, evlər əks olunub. Qaçqınlar əsəri İngiltərədə, Rusiyada və eləcə də “İrs” jurnalında çap olunub.
Prezident İlham Əliyev Düşənbədə MDB Dövlət Başçıları Şurasının məhdud tərkibdə iclasında çıxış edib

Надир Байрышев. «Беженцы»
Родился в 1956 году в Нефтчалинском районе. В 1971-1975 годах он обучался на факультете живописи Художественного  училища имени Азима Азимзаде , в 1978–1983 годах в Художественном институте на факультете Декоративно-прикладного искусства. С 1996 года он является членом Художественного отдела Союза художников Азербайджана. Участвовал во всесоюзных и республиканских выставках.
Художник Надир Байрышев.
Надир Байрышев работал над произведением «Беженцы» 10 лет  (1988-1998). В произведении отображены изгнанные из Армянской ССР люди, разрушенные дома. Произведение «Беженцы» было напечатано в Великобритании, России, а также в журнале «İrs» («Наследие»).
1. В Шушу приходит Весна. Художник: Фуад Манафов. 2. Фуад Манафов. «Дружные соседи». 2020 г. 3. Материнский крик. Художник: Эльдар Бабазаде 4. Марал Рахманзаде. Лачын. Село Гуртадж, 1978 5. Джыдыр Дюзю 6. Бяхруз Кенгерли. «Беженец»