1956-cı ildə Neftçala rayonunda anadan olub. 1971-1975-ci illərdə Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq məktəbinin Rəngkarlıq fakultəsində, 1978-1983-cü illərdə İncəsənət İnsitutunun Dekorativ tətbiqi sənət fakültəsində təhsil alıb. 1996-cı ildən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Rəngkarlıq şöbəsinin üzvüdür. Ümumittifaq və respublika sərgilərində iştirak edib.
Nadir Bayrışov “Qaçqınlar” əsəri üzərində 10 il (1988-1998) işləyib. Əsərdə Ermənistan SSR-dən qovulan insanlar, viran qalmış, evlər əks olunub. Qaçqınlar əsəri İngiltərədə, Rusiyada və eləcə də “İrs” jurnalında çap olunub.

Родился в 1956 году в Нефтчалинском районе. В 1971-1975 годах он обучался на факультете живописи Художественного училища имени Азима Азимзаде , в 1978–1983 годах в Художественном институте на факультете Декоративно-прикладного искусства. С 1996 года он является членом Художественного отдела Союза художников Азербайджана. Участвовал во всесоюзных и республиканских выставках.
Надир Байрышев работал над произведением «Беженцы» 10 лет (1988-1998). В произведении отображены изгнанные из Армянской ССР люди, разрушенные дома. Произведение «Беженцы» было напечатано в Великобритании, России, а также в журнале «İrs» («Наследие»).