İşğalaqədərki hərbi-siyasi vəziyyət
Azərbaycan ərazilərinin parçalanma tarixini I Pyotrun 1722-ci il iyunun 18-də başladığı Xəzərsahili bölgələrə yürüşündən başladığınl hesab etmək olar. I Pyotru bu ekspansionist yürüşə ruhlandıran ən başlıca faktorlardan biri həmin dövrdə Azərbaycanın da daxil olduğu Səfəvi dövlətini dərin siyasi və idarəçilik böhranının bürüməsi olmuşdur. Belə ki, Dağıstan sərhədlərindən tutmuş indiki Əfqanıstanın cənubundakı Qəndəhar bölgəsinə qədər geniş bir ərazini qiyamlar və narazılıqlar bürümüş, iqtisadiyyat tənəzzülə uğramışdı.
Belə üsyanlardan birinə başçılıq edən və 1721-ci ildə Şamaxını tutan Hacı Davud hətta Rusiyaya müraciət etmiş, lakin I Pyotr onu müraciətinə cavab verməmişdi. Hacı Davud burada müstəqil siyasi qurum – xanlığın əsasını qoymuş və kömək üçün Osmanlı dövlətinə üz tutmuşdu.
Qəndəharda gilzay tayfalarının üsyanları da İran hakimiyyətinə ciddi problemlər yaratmışdı. Mir Mahmudun dövründə (1716-1725) əfqanların ölkənin içərilərinə doğru yürüşləri xeyli genişlənmiş və hətta sonrakı illərdə onlar paytaxt İsfahanı tutaraq Səfəvi dövlətini süquta uğratmışdılar. (Y. M. Mahmudov, K.K.Şükürov, “Azərbaycan beynəlxalq münasibətlər və diplomatiya tarixi: Dövlətlərarası müqavilələr və digər xarici siyasət aktları 1639-1828”, Bakı 2009, s 63)
Belə əlverişli şəraitdən yararlanmaqla I Pyotr hərbi işğal yolu ilə Xəzəryanı bölgələri ələ keçirməyi qərara almışdır. Burada Pyotrun məqsədi Xəzər dənizini Rusiyanın daxili dənizinə çevirmək, Qərbi Avropa ilə apardığı bütün ipək ticarətini Volqa-Xəzər yolu istiqamətinə yönəltmək, Osmanlı imperiyasının ipək ticarətindən qazandığı gəliri ələ keçirmək olmuşdur. Bu məqsədə çatmaq üçün I Pyotr ilk növbədə kəşfiyyat fəaliyyətlərini genişləndirmişdir. O, Xəzər dənizinin qərb sahillərini öyrənmək məqsədi ilə Azərbaycandan, xüsusilə karvan yolu ilə Şirvandan keçmək şərti ilə Səfəvi dövlətinə özünün yaxın adamlarından biri olan A.P.Volınskini göndərmişdir. 1715-ci ildə Səfəvi dövləti ilə ticarət müqaviləsi bağlamaq üçün İsfahana göndərilən səfir Volınskiyə, I Pyotr həm də keçdiyi yerləri diqqətlə öyrənmək barədə xüsusi məxfi tapşırıqlar da vermişdi. 1717-ci ildə vətənə qayıdan Volınski Səfəvi dövlətinin acınacaqlı vəziyyətini təsvir edərək I Pyotra Xəzəryanı regiona sahib olmaq məqsədi ilə yubanmadan hərbi əməliyyatlara başlamağı təklif etmişdir. (G.Nəcəfli, “Çar Rusiyasının Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti yaratmaq istəyi”, http://strategiya.az/old/index.php?m=xeber&id=20742)
Səfəvilər dövlətindəki vəziyyət haqqında məlumatlar Rusiyaya bir qayda olaraq, burada məskunlaşan xristianlardan, əsasən də ermənilərdən gəlirdi. I Pyotrun Səfəvi dövlətinin xristian əhalisinə münasibəti haqda rus tarixçisi V.P.Lıstsov yazırdı ki, I Pyotr bu yerlərdə möhkəmlənmək üçün Xəzərsahili vilayətlərdən, xüsusən Bakıdan yerli camaatı – azərbaycanlıları köçürüb, onların torpaqlarında erməniləri, gürcüləri və rusları yerləşdirmək, özünə xaçpərəstlərdən ibarət istinadgah yaratmaq istəyirdi. Bundan başqa Pyotr kapitan Aleksey Baskakovu İrana göndərmiş və Xəzər dənizinin xəritəsinin hazırlanması haqda göstəriş vermişdi.
Kəşfiyyat fəaliyyətlərindən əlavə, Rus imperatoru Qafqazdakı antiran və antiosmanlı qüvvələr ilə (gürcü çarı VI Vaxtanq və Qarabağ məlikləri, həmçinin Azərbaycanın erməni əhalisi ilə) münasibətlər yaratmışdı. Kompleks tədbirlərin başqa bir halqası kimi isə hərbi qüvvə təşkil edilmişdi. 32 mini nizami piyada və süvarilərdən təşkil olunan ümumi sayı 100 min nəfərə çatan qoşun birlikləri səfərbər edilmişdi. 1722-ci ilin birinci yarısında hərbi gəmilər Həştərxanda toplanmış, buradan Əhrəxan körfəzinə yönəlmiş, süvari quru yol ilə irəliləyərək digər qüvvələrlə orada birləşmişdi. (Y. M. Mahmudov, K.K.Şükürov, “Azərbaycan beynəxlaq münasibətlər və diplomatiya tarixi: Dövlətlərarası müqavilələr və digər xarici siyasət aktları 1639-1828”, Bakı 2009, s 63)
Manifestin məğzi
Bu hazırlıq tədbirləri ilə birgə işğalçı yürüşə hüquqi don geyindirilməsinə və bu məqsədlə rəsmi təbliğata xüsusi yer verilirdi. I Pyotrun rəsmi təbliğatını əks etdirən əsas sənəd 1722-ci il 15 iyul tarixli Manifest idi. Bu məqsədlə 1722-ci ildə Rusiyada ərəb şriftləri ilə işləyən ilk mətbəə yaradılmışdı. I Pyotrun işğalçı yürüşü zamanı donanma gəmilərindən birində “Üzən türk mətbəəsi” fəaliyyət göstərməsi də tarixi mənbələrdə qeyd olunur. Manifest başlıq, 73 sətirlik mətn, yazılma tarixi və ümumiyyətlə, 929 sözdən ibarət olmuş və Pyotrun sarayında qulluq edən, ərəb, fars, türk və Azərbaycan dillərini mükəmməl bilən Kantemir tərəfindən hazırlanmışdı. Bəzi alimlərin Rusiyanın xarici siyasət arxivində saxlanılan həmin Manifestə aid tədqiqatları sənədin ancaq Azərbaycan dilində olduğunu göstərir. Manifest məzmunca təbliğat xarakterli olub bölgənin ələ keçilməsində geo-siyasi maraqlara don geydirməyə xidmət etmişdir. Hacı Davudun qaldırdığı qiyamların nəticəsində bölgədə əmin-amanlığın pozulması, insanların həlak olması, tacirlərin var dövlətinin talan olması və o cümlədən bölgədə ticarətlə məşğul olan Rus təbəələrinin ölməsi, canlarına və mallarına təhlükənin yaranması səbəbindən Pyotrun yürüşü zəruri və qaçılmaz tədbir kimi qələmə verilirdi. Manifestdə yürüşün məqsədinin tacirləri qətlə yetirən qiyamçılardan intiqam almaq olduğu bildirilərək, ərazilərin işğal etmək niyyətinin olmadığı xüsusi qeyd edilirdi. Bölgənin tutulması ilə yerli əhalinin və ticarət üçün başqa yerlərdən ora gələnlərin təhlükəsizliyinə təminat verilir, dinc əhaliyə qarşı hər hansı qanunsuz hərəkətlərin edilməməsi barədə Rus əsgər və zabitlərinə qəti göstəriş verildiyi vurğulanırdı.
Əslində isə 1722-ci il iyunun 18-də Həştərxandan yürüşə başlayan I Poytrun qoşunları sırf əhalidə qorxu yaratmaq məqsədi ilə Dərbənd istiqamətində 6 kəndi yandırır. Yürüşdə Dərbənd, Bakı, Salyan və Rəşt şəhərləri işğal olunur. 1723-cü il sentyabırn 12-də II Təhmasibin elçisi İsmayıl bəyin Sankt-Peterburqa Rusiya ilə imzaladığı müqaviləyə əsasən Dərbənddən Gilana qədər olan torpaqların Rusiyaya verilməsi rəsmiləşdirilir. Rusiya tərəfi isə əfqanlarla müharibədə Səfəvi dövlətinə hərbi yardım göstərməyi vəd edir.
Bununla da, 1722-1723-cü illərdə Xəzəryanı bölgələrin Rusiya tərəfindən işğalının ilk mərhələsi yekunlaşmışdır.

Военно-политическая ситуация до оккупации
Отсчет истории раздробления азербайджанских земель можно начать с осуществленного 18 июня 1722 года Петром I похода в Прикаспийские регионы. Одним из главных факторов, вдохновивших Петра I на этот экспансионистский поход, был глубокий политический и управленческий кризис, охвативший в тот период государство Сефевидов, в пределы которого входил и Азербайджан. Обширная территория от границ Дагестана до региона Кандагар на юге нынешнего Афганистана была охвачена мятежами и недовольствами, экономика пришла в упадок.
Руководивший одним из таких мятежей Хаджи Давуд, занявший в 1721 году Шемаху, даже обратился к России, но Петр I на это обращение не ответил. Хаджи Давуд заложил здесь основы независимого политического образования – ханства и обратился за помощью к Османскому государству.
Мятежи племен гильзаев в Кандагаре создавали серьезные проблемы властям Ирана. В период Мир Махмуда (1716-1725) походы афганцев внутрь страны участились, и в последующие годы они, заняв столицу Исфахан, способствовали упадку государство Сефевидов. (Я.М.Махмудов, К.К.Шукюров, «История международных отношений и дипломатии Азербайджана: Межгосударственные соглашения и другие внешнеполитические акты, 1639-1828», Баку, 2009, с.63)
Петр I, воспользовавшись такой благоприятной ситуацией, решил захватить прикаспийские области. Целью здесь было превращение Каспия во внутреннее море России, перенаправление всей торговли шелком с Западной Европой к Волго-Каспийскому пути, завладение прибылью Османской империи от торговли шелком. Чтобы добиться этого, Петр I, в первую очередь, расширил разведывательную деятельность. Для изучения западных берегов Каспия он направил одного из своих приближенных А.П.Волынского в Сефевидское государство с условием проезда через Азербайджан, и в частности караванным путем через Ширван. Петр I дал послу Волынскому, направленному в 1715 году в Исфахан для заключения с Сефевидским государством торгового соглашения, также секретные поручения в связи с тщательным изучением мест, через которые он будет проезжать. Вернувшийся на родину в 1717 году Волынский описал Петру I тяжелое положение, в котором находилось Сефевидское государство, и предложил ему незамедлительно приступить к военным операциям для завладения прикаспийскими областями. (Г.Наджафли, «Желание царской России создать на землях Азербайджана армянское государство», http://strategiya.az/old/index.php?m=xeber&id=20742)
Сведения о положении в Сефевидском государстве поступали в Россию, как правило, от обосновавшихся там христиан, и в основном от армян. Об отношении Петра I к христианскому населению Сефевидского государства русский историк В.П.Лисцов писал, что для закрепления в этих местах он хотел переселить местное население — азербайджанцев из прикаспийских областей, и в частности из Баку, чтобы разместить на их землях армян, грузин и русских, создав там для себя христианский оплот. Помимо этого, Петр I отправил в Иран капитана Алексея Баскакова с заданием подготовить карту Каспия.
Кроме разведывательной деятельности, русский император наладил связи с антииранскими и антиосманскими силами на Кавказе (грузинским царем Вахтангом VI и карабахскими меликами, а также с армянским населением Азербайджана). Другим направлением комплексных мер была мобилизация военной силы. Было мобилизовано войско общей численностью до 100 тысяч человек, в состав которого входили 32 тысячи пехотинцев и кавалеристов. В первой половине 1722 года военные суда были уже в Астрахани, откуда отправились в Аграханский залив. Также туда двинулась кавалерия, где она объединилась с другими силами. (Я.М.Махмудов, К.К.Шукюров, «История международных отношений и дипломатии Азербайджана: Межгосударственные соглашения и другие внешнеполитические акты, 1639-1828», Баку, 2009, с.63)
Суть Манифеста
Наряду с этими подготовительными мерами, особое внимание уделялось обоснованию с правовой точки зрения этого захватнического похода и официальной пропаганде в связи с этим. Основным документом, отражающим официальную пропаганду Петра I, был Манифест от 15 июля 1722 года. В связи с этим в 1722 году в России была создана первая типография с арабским шрифтом. В исторических источниках также указывается, что на одном из судов во время захватнического похода Петра I действовала «плавучая тюркская типография».
Манифест состоял из заголовка, 73-строчного текста, истории написания, и в целом из 929 слов. Он был подготовлен служившим при дворе Петра I Кантемиром, который в совершенстве владел арабским, персидским, турецким и азербайджанским языками. В хранящихся в российских внешнеполитических архивах исследованиях некоторых ученых касательно Манифеста указывается, что данный документ был составлен лишь на азербайджанском языке. Манифест был документом пропагандистского характера, и его подготовка была нацелена на обеспечение геополитических интересов России в регионе. Так как в результате мятежей, поднятых Хаджи Давудом, в регионе были нарушены безопасность и спокойствие, погибли люди, было разграблено имущество торговцев, погибли также занимавшиеся в регионе торговлей российские подданные, и возникла угроза жизни и имуществу остальных подданных этой страны, данный поход Петра I преподносился в качестве необходимой меры. В Манифесте подчеркивалось, что целью похода является месть мятежникам за убийство торговцев, и особо отмечалось отсутствие намерения по захвату территорий. С захватом региона давалась гарантия безопасности местного населения и торговцев, прибывших из других мест, а также подчеркивалось, что русским солдатам и офицерам дано указание о недопустимости совершения против мирного населения противоправных действий.
В действительности же выступившие в поход 18 июня 1722 года из Астрахани войска Петра I, чтобы вызвать у населения страх, сожгли в направлении Дербента шесть сел. Во время похода были захвачены города Дербент, Баку, Сальян и Решт. 12 сентября 1723 года посланник Тахмасиба II Исмаил бек официально оформил, согласно подписанному в Санкт-Петербурге договору, передачу России земель от Дербента до Гилана. Россия же пообещала Сефевидскому государству военную поддержку в войне с афганцами.