İşğalaqədərki hərbi-siyasi vəziyyət
Azərbaycan ərazilərinin parçalanma tarixini I Pyotrun 1722-ci il iyunun 18-də başladığı Xəzərsahili bölgələrə yürüşündən başladığınl hesab etmək olar. I Pyotru bu ekspansionist yürüşə ruhlandıran ən başlıca faktorlardan biri həmin dövrdə Azərbaycanın da daxil olduğu Səfəvi dövlətini dərin siyasi və idarəçilik böhranının bürüməsi olmuşdur. Belə ki, Dağıstan sərhədlərindən tutmuş indiki Əfqanıstanın cənubundakı Qəndəhar bölgəsinə qədər geniş bir ərazini qiyamlar və narazılıqlar bürümüş, iqtisadiyyat tənəzzülə uğramışdı.
Belə üsyanlardan birinə başçılıq edən və 1721-ci ildə Şamaxını tutan Hacı Davud hətta Rusiyaya müraciət etmiş, lakin I Pyotr onu müraciətinə cavab verməmişdi. Hacı Davud burada müstəqil siyasi qurum – xanlığın əsasını qoymuş və kömək üçün Osmanlı dövlətinə üz tutmuşdu.
Qəndəharda gilzay tayfalarının üsyanları da İran hakimiyyətinə ciddi problemlər yaratmışdı. Mir Mahmudun dövründə (1716-1725) əfqanların ölkənin içərilərinə doğru yürüşləri xeyli genişlənmiş və hətta sonrakı illərdə onlar paytaxt İsfahanı tutaraq Səfəvi dövlətini süquta uğratmışdılar. (Y. M. Mahmudov, K.K.Şükürov, “Azərbaycan beynəlxalq münasibətlər və diplomatiya tarixi: Dövlətlərarası müqavilələr və digər xarici siyasət aktları 1639-1828”, Bakı 2009, s 63)
Belə əlverişli şəraitdən yararlanmaqla I Pyotr hərbi işğal yolu ilə Xəzəryanı bölgələri ələ keçirməyi qərara almışdır. Burada Pyotrun məqsədi Xəzər dənizini Rusiyanın daxili dənizinə çevirmək, Qərbi Avropa ilə apardığı bütün ipək ticarətini Volqa-Xəzər yolu istiqamətinə yönəltmək, Osmanlı imperiyasının ipək ticarətindən qazandığı gəliri ələ keçirmək olmuşdur. Bu məqsədə çatmaq üçün I Pyotr ilk növbədə kəşfiyyat fəaliyyətlərini genişləndirmişdir. O, Xəzər dənizinin qərb sahillərini öyrənmək məqsədi ilə Azərbaycandan, xüsusilə karvan yolu ilə Şirvandan keçmək şərti ilə Səfəvi dövlətinə özünün yaxın adamlarından biri olan A.P.Volınskini göndərmişdir. 1715-ci ildə Səfəvi dövləti ilə ticarət müqaviləsi bağlamaq üçün İsfahana göndərilən səfir Volınskiyə, I Pyotr həm də keçdiyi yerləri diqqətlə öyrənmək barədə xüsusi məxfi tapşırıqlar da vermişdi. 1717-ci ildə vətənə qayıdan Volınski Səfəvi dövlətinin acınacaqlı vəziyyətini təsvir edərək I Pyotra Xəzəryanı regiona sahib olmaq məqsədi ilə yubanmadan hərbi əməliyyatlara başlamağı təklif etmişdir. (G.Nəcəfli, “Çar Rusiyasının Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti yaratmaq istəyi”, http://strategiya.az/old/index.php?m=xeber&id=20742)
Səfəvilər dövlətindəki vəziyyət haqqında məlumatlar Rusiyaya bir qayda olaraq, burada məskunlaşan xristianlardan, əsasən də ermənilərdən gəlirdi. I Pyotrun Səfəvi dövlətinin xristian əhalisinə münasibəti haqda rus tarixçisi V.P.Lıstsov yazırdı ki, I Pyotr bu yerlərdə möhkəmlənmək üçün Xəzərsahili vilayətlərdən, xüsusən Bakıdan yerli camaatı – azərbaycanlıları köçürüb, onların torpaqlarında erməniləri, gürcüləri və rusları yerləşdirmək, özünə xaçpərəstlərdən ibarət istinadgah yaratmaq istəyirdi. Bundan başqa Pyotr kapitan Aleksey Baskakovu İrana göndərmiş və Xəzər dənizinin xəritəsinin hazırlanması haqda göstəriş vermişdi.
Kəşfiyyat fəaliyyətlərindən əlavə, Rus imperatoru Qafqazdakı antiran və antiosmanlı qüvvələr ilə (gürcü çarı VI Vaxtanq və Qarabağ məlikləri, həmçinin Azərbaycanın erməni əhalisi ilə) münasibətlər yaratmışdı. Kompleks tədbirlərin başqa bir halqası kimi isə hərbi qüvvə təşkil edilmişdi. 32 mini nizami piyada və süvarilərdən təşkil olunan ümumi sayı 100 min nəfərə çatan qoşun birlikləri səfərbər edilmişdi. 1722-ci ilin birinci yarısında hərbi gəmilər Həştərxanda toplanmış, buradan Əhrəxan körfəzinə yönəlmiş, süvari quru yol ilə irəliləyərək digər qüvvələrlə orada birləşmişdi. (Y. M. Mahmudov, K.K.Şükürov, “Azərbaycan beynəxlaq münasibətlər və diplomatiya tarixi: Dövlətlərarası müqavilələr və digər xarici siyasət aktları 1639-1828”, Bakı 2009, s 63)
Manifestin məğzi
Bu hazırlıq tədbirləri ilə birgə işğalçı yürüşə hüquqi don geyindirilməsinə və bu məqsədlə rəsmi təbliğata xüsusi yer verilirdi. I Pyotrun rəsmi təbliğatını əks etdirən əsas sənəd 1722-ci il 15 iyul tarixli Manifest idi. Bu məqsədlə 1722-ci ildə Rusiyada ərəb şriftləri ilə işləyən ilk mətbəə yaradılmışdı. I Pyotrun işğalçı yürüşü zamanı donanma gəmilərindən birində “Üzən türk mətbəəsi” fəaliyyət göstərməsi də tarixi mənbələrdə qeyd olunur. Manifest başlıq, 73 sətirlik mətn, yazılma tarixi və ümumiyyətlə, 929 sözdən ibarət olmuş və Pyotrun sarayında qulluq edən, ərəb, fars, türk və Azərbaycan dillərini mükəmməl bilən Kantemir tərəfindən hazırlanmışdı. Bəzi alimlərin Rusiyanın xarici siyasət arxivində saxlanılan həmin Manifestə aid tədqiqatları sənədin ancaq Azərbaycan dilində olduğunu göstərir. Manifest məzmunca təbliğat xarakterli olub bölgənin ələ keçilməsində geo-siyasi maraqlara don geydirməyə xidmət etmişdir. Hacı Davudun qaldırdığı qiyamların nəticəsində bölgədə əmin-amanlığın pozulması, insanların həlak olması, tacirlərin var dövlətinin talan olması və o cümlədən bölgədə ticarətlə məşğul olan Rus təbəələrinin ölməsi, canlarına və mallarına təhlükənin yaranması səbəbindən Pyotrun yürüşü zəruri və qaçılmaz tədbir kimi qələmə verilirdi. Manifestdə yürüşün məqsədinin tacirləri qətlə yetirən qiyamçılardan intiqam almaq olduğu bildirilərək, ərazilərin işğal etmək niyyətinin olmadığı xüsusi qeyd edilirdi. Bölgənin tutulması ilə yerli əhalinin və ticarət üçün başqa yerlərdən ora gələnlərin təhlükəsizliyinə təminat verilir, dinc əhaliyə qarşı hər hansı qanunsuz hərəkətlərin edilməməsi barədə Rus əsgər və zabitlərinə qəti göstəriş verildiyi vurğulanırdı.
Əslində isə 1722-ci il iyunun 18-də Həştərxandan yürüşə başlayan I Poytrun qoşunları sırf əhalidə qorxu yaratmaq məqsədi ilə Dərbənd istiqamətində 6 kəndi yandırır. Yürüşdə Dərbənd, Bakı, Salyan və Rəşt şəhərləri işğal olunur. 1723-cü il sentyabırn 12-də II Təhmasibin elçisi İsmayıl bəyin Sankt-Peterburqa Rusiya ilə imzaladığı müqaviləyə əsasən Dərbənddən Gilana qədər olan torpaqların Rusiyaya verilməsi rəsmiləşdirilir. Rusiya tərəfi isə əfqanlarla müharibədə Səfəvi dövlətinə hərbi yardım göstərməyi vəd edir.
Bununla da, 1722-1723-cü illərdə Xəzəryanı bölgələrin Rusiya tərəfindən işğalının ilk mərhələsi yekunlaşmışdır.

koshe-etibar-gulusoy
The fragmentation history of Azerbaijan’s territories can be counted from the moment of Peter I’s campaign on the 18th June 1722 to the region situated on the Caspian coast. The main factor that inspired Peter I to this expansionist campaign was the deep political and administrative chaos of the Safavid Empire that also included Azerbaijan for that period of time. Remarkably the economy of the state had collapsed and there were protests from the borders of Dagestan down to the south Afghan province of Qandahar.
Haji Davud who led a revolt and seized a power in Shamakhi in 1721, appealed to Russia but Peter I had left his appeal without any answer. Haji Davud established an independent political unit- khanate and appealed to the Ottoman Empire for help.
The rebellions of the Gilzary tribes in Gandahar had caused some serious problems for the Iranian government. During Mir Mahmud’s tenure (1716-1725) their campaigns considerably expanded to the inner parts of the state and finally by capturing the capital city Isfahan caused the collapse of the Safavid Empire. (Y.M Mahmudov, K.K. Shukurov, “The international affairs of Azerbaijan and the history of diplomacy: Interstate treaties and other foreign political acts of 1639-1828, Baku, 2009, page 63)
For taking advantage of such a favorable condition Peter I decided to occupy the regions on Caspian coast. By realizing this plan Peter I aimed to make the Caspian Sea into an internal sea, to direct all silk trades with Western Europe to the Volga-Caspian trade route and to gain the Ottoman Empire’s profit earned from the silk trade. To achieve this plan Peter I expanded spy networks in the first place. For investigation of the western coasts of the Caspian Sea within the conditions to cross through Azerbaijan and especially caravan roads in Shirvan he sent one of his nearest assistances A.P.Volinski to the Safavid Empire. Ambassador Volinski, obligated to sign a trade contract with Safavid in 1715 in Isfahan, had received some other confidential missions of Peter I, such as to investigate the traveled roads. In 1717 Volinski came back to homeland and described the miserable situation of Safavids and urged him to hurry with the military activities in the way of occupation of the region around the Caspian Sea. (G.Najafli, “The will of the Tsarist Russia to create an Armenian state on the Azerbaijani territories)
As a rule, the news about the situation in Safavid Empire to the Russia used to be received from Christians, especially from Armenians living in the Empire. A Russian historian V.I.Listov writes about the relation of Peter I toward the Christian population in Safavid: Peter I wanted to remove the local population, namely Azerbaijanis from the Caspian provinces and especially from Baku and replace them with Armenian, Georgians and Russian to strengthen his power in the region and to create a shelter consisting only Christians.  Besides that Peter I has sent Capitan Aleksey Baskov to Iran and obligated him to skis the map of the Caspian Sea.
In addition to the spy activities, the Russian emperor had established relations with anti-Iran and anti-Ottoman forces in Caucasus (Georgian tsar VI Vahtang, Maliks of Karabakh, Armenian population of Azerbaijan). Besides all taken measures, the military forces had been organized. Including 32.000 regular infantry and cavalry, an army of 100.000 warriors was assembled.   In the first half of 1722, the warships were gathered in Hashtarkhan and directed to the Gulf of Ehrekhan. The infantry had moved on and met other forces on the way. (Y.M .Mahmudov, K.K.Shukurov, “The international affairs of Azerbaijan and the history of diplomacy: Interstate contracts and other foreign political acts of 1639-1828, Baku, 2009, page 63)
The context of the Manifesto
Alongside with preparation measures a great importance was attached to official propaganda launched to prepare a legal justification for the invasion. The main document reflecting the official propaganda of Peter I was Manifesto, dated the 15th July 1722. To this end, the first printing house using Arabic letters was established in Russia in 1722. There is a note in historical sources about the existing of “floating Turkish printing house” in one of the navies, during the invasion of Peter I.  The Manifesto was consisting of 929 words in total, including an introduction, a text of 73 lines and date of issue. It was written by Kantemir a server in Peter I’s palace who had a very good command of Arabic, Persian, Turkish and Azerbaijani languages. According to the researches made by several scientists in the archives of foreign affairs of Russia, this document was only in Azerbaijani. The Manifesto acted as propaganda and served to the falsification of geo-political goals in the occupation of the region. The campaign of Peter I was described as inescapable because of instability and violence caused by Haji Davud’s revolt, human loss, plundering of merchants, death of Russian tradesmen and the apparent danger threatening their lives and properties.  As it was described in the Manifesto, aim of the campaign was to take revenge from the protestors for the killed merchants. It was particularly noted that there was no will for occupation. It was also emphasized that the safety of local population and people coming for trade will be guaranteed; Russian officers were instructed not treat civilians in any illegal way.
In fact, in the 18th June 1722 troops of Peter I, starting the campaign from Hashtarkhan in the directioin of Derbend, set fire to 6 villages just for frighten the local residents. During the campaign, cities of Derbend, Baku, Salian and Resht were occupied. . According to a treaty signed between the ambassador of Tehmasib II, Ismayil bey and Russia in St.Petersburg on 12th September in 1723 a piece of territories from Derbend to Gilan was officially annexed to Russia. In return Russia promised its support for Safavids in the war with Afghans.
In sum, in 1722-1723 the first stage of occupation of regions around the Caspian Sea was already completed.
1. Historical roots of genocide against Azerbaijanis committed by Armenians 2. Armenia wants the occupation of the Azerbaijani territories to be forgotten with “genocide” claims 3. Is Kiev really founded by Smbat?! 4. On importance of establishing the International Tribunal on Khojaly tragedy 5. How can Armenian overcome facelessness crisis? 6. The Armenians are not autochthonous to the Caucasus